تلفن : 09124387834 tell
دیاکو ماشین سازنده ماشین آلات صنایع پلاستیکی

بازیافت و تولید گرانول 

گرانول پی‌وی‌سی یا گرانول پلاستیک، اگرچه نوع خاصی از پلیمر نیست، اما کاربرد فراوانی در صنعت، مخصوصاً ساخت وسایل و ظروف دارد. در تعریف عام، pvc یک پلاستیک صلب بوده که دارای پایداری حرارتی کمی است. این ماده در صورت حرارت دیدن، رنگ آن به رنگ فام فلزی تغییر پیدا می­کند. تعداد زیادی از مواد پلاستیکی از گرانول بازیافتی یا گرانول پلاستیک ضایعاتی بدست می ­آیند.
بازیافت و تولید گرانول 

روش­های­ تامین مواد اولیه برای تولید گرانول پی‌وی‌سی

 برای تامین مواد اولیه تولید گرانول پی‌وی‌سی، به دو صورت می­توان اقدام کرد: روش اول، از طریق تامین این مواد توسط کارخانه­ جات پتروشیمی و روش دیگر، توسط گرانول بازیافتی یا گرانول پلاستک ضایعاتی. در روش اول، کارخانه­جات پتروشیمی، محصولات نفتی را به ماده اولیه پی‌وی‌سی تبدیل می­کنند. این ماده بهترین ماده برای تولید محصولات و قطعات پی‌وی‌سی است. در روش دوم، از بازیافت و خرد کردن پت­ها و دیگر ضایعات ساخته شده از پی‌وی‌سی، می­توان ماده اولیه دستگاه‌های گرانول ساز را تامین نمود. در اینجا ذکر این نکته لازم به نظر می‌رسد که، هر چه تعداد دفعات بازاستفاده از گرانول پلاستیک، افزایش یابد کیفیت محصول نهایی کاهش پیدا می­کند. به همین خاطر یا باید ترکیب شیمیایی این ضایعات را تغییر داد؛ یا اینکه در نوع افزودنی­هایی که در ساخت گرانول بازیافتی استفاده می‌شود، تجدیدنظر کرد.

هدف اصلی از تولید پلیمرها ازجمله پی‌وی‌سی چیست

هدف اصلی از تولید یک پلیمر را می‌توان، رسیدن به یک ماده با خاصیت‌های مطلوب در نظر گرفت. زمانی که قرار است به این خواص دست پیدا کنیم و همچنین روال آن را هنگام تولید کنترل نماییم، باید به عوامل زیادی همچون دما، کاتالیزور، فشار و … توجه داشته باشیم. توجه به این موضوع نیاز به تامل دارد که بعضی از پلیمرها بعد از اینکه چند بار ذوب شده و شکل­دهی پیدا کردند، خاصیت خود از دست می­دهند. پلی­وینیل­کلراید که ماده اولیه گرانول پلاستیک هستند، یکی از این اقلام است که برای برگرداندن آن به چرخه بازتولید، باید تغییراتی در ساختار آن ایجاد کرد. برای تبدیل گرانول بازیافتی بدست آمده از ضایعات پی­وی­سی به وسایل پلاستیکی، استفاده از افزودنی­های متعدد یک راه حل قابل قبول است.

گرانول پلاستیک

 قیمت دستگاه تولید گرانول پلاستیک

دلیل وجود مقادیر زیاد مواد افزودنی در ترکیب گرانول پلاستیک یا pvc چیست

یکی از این دلایل را باید جبران ضعف‌های آن دانست. از طرفی، برای محافظت از ساختمان پی‌وی‌سی، باید هنگام مخلوط کردن آن دیگر مواد، اکسترود، ذوب کردن و تبدیل آن به گرانول، از مواد افزودنی استفاده نمود.
برای رنگ‌آمیزی گرانول بازیافتی و آماده کردن آن برای دریافت فرآیند نهایی، نیز نیاز به مواد افزودنی وجود دارد.
جالب توجه است که بدانید گرانول پلاستیک قابلیت بالایی در تبدیل شدن به انواع محصولات و قطعات و با مشخصات متنوع دارد. به همین خاطر برای اینکه این قابلیت، به‌خوبی جهت‌دهی شده و محصول نهایی به‌درستی حاصل شود، باید خواص پی‌وی‌سی یا گرانول بازیافتی را با افزودنی­های متفاوت ارتقاء داد.
گرانول نوع خاصی از پلیمر به شمار نمی­رود. بلکه به شکل خاصی از مواد پلیمری اطلاق می‌شود که توسط دستگاه خاصی به نام گرانول­ساز و در بخش اکسترودر بدست می­آید. ماده اولیه گرانول پلاستیک درون محفظه اکسترودر جا گرفته و پس از ذوب شدن، به رشته‌های درازی تبدیل می­شود. در انتهای اکسترودر، یک تیغه یا کاتر وجود دارد که این رشته­ها را به اندازه‌های تنظیم‌شده‌ای برش می­دهد. درواقع گرانول پی‌وی‌سی یا گرانول پلاستیک، شامل گلوله­ها یا قطعات کوچکی به شکل استوانه هستند که توسط این دستگاه به دست می­آیند.

چرا مواد اولیه پلاستیک یا پی‌وی‌سی را به شکل گرانول درمی‌آورند

شاید مهمترین دلیل تبدیل ماده اولیه پی‌وی‌سی به گرانول، این است که ماشین‌آلات شکل­دهی پلاستیک به‌گونه‌ای طراحی و ساخته‌شده‌اند که بهتر است ماده ورودی آن­ها به‌صورت ساچمه یا گلوله­های کوچک باشد. درواقع گرانول بازیافتی یا گرانول پلاستیک ضایعاتی، بهتر به قطعات پی­وی­سی تبدیل می شویند.
پیش­ماده پی‌وی‌سی، چه به صورت ماده اولیه از پتروشیمی و چه به صورت پرک بازیافتی، چگالی کمتری نسبت به گرانول پلاستیک دارد. به همین خاطر تبدیل این مواد به گرانول بازیافتی یا گرانول پلاستیک، چگالی آن­ها را افزایش داده و سبب می‌شود که محصول نهایی دارای کیفیت مطلوبی باشد.
ماده گرانول پلاستیک یا گرانول بازیافتی اجازه می­دهد، محصولی که از ماشین‌آلات تزریق خارج می­شود فاقد حباب در بدنه یا ناهمگونی در سطح باشد. وجود این حباب­ها و سطح ناهماهنگ زمانی که رنگ قطعه شفاف­تر باشد اهمیت بیشتری پیدا می­کند.

دستگاه تولید گرانول لاستیک

خط تولید گرانول پلاستیک

 قیمت دستگاه تولید گرانول پلاستیک

دیاکو ماشین؛سازنده ماشین آلات صنایع پلاستیکی

تلفن: 09124387834
 
 

home آدرس :

تهران _ شهریار 

tell تلفن :

09124387834

mail ایمیل :

sanat.sh2016@gmail.com

آمار بازدید
بازديد امروز : 34
بازديد صفحات : 479
كل بازديدها : 543037
افراد آنلاين : 4

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به شرکت سارگون می باشد